system informatyczny w firmie

Jak zapobiegać awariom systemu informatycznego w firmie?

Awarie sprzętu komputerowego zdarzały się, zdarzają i zdarzać będą. Nie da się tego zupełnie wyeliminować, jednak można wprowadzić działania, które zniwelują możliwość wystąpienia awarii systemowych. Ważna jest tu współpraca z firmą informatyczną w ramach outsourcingu IT.

Audyt systemu informatycznego i wdrożenie koniecznych zmian

Nawiązanie współpracy z firmą IT pozwoli dokonać przeglądu działania istniejącego systemu informatycznego. Sprawdzane jest działanie poszczególnych modułów, ewentualne przestoje i występujące zagrożenia, a także wypunktowane konieczne do wprowadzenia zmiany. Dzięki outsourcingowi IT można rozszerzyć działanie systemu CRM o potrzebne elementy systemu ERP. Dzięki temu można wykluczyć np. współistnienie podwójnego oprogramowania, czy aplikacji, które wzajemnie wykluczają bądź ograniczają swoje działanie. Chodzi o to, by zapewniony był ciągły kontakt z klientami i np. sprawne działanie automatycznych powiadomień w przypadku sklepów internetowych. Ważne jest także by dostęp do danych był stały i nieprzerwany dla wszystkich działów.

Korzystanie z zaufanych protokołów

audyt systemu inormatycznegoSą takie obszary działania firmy, które muszą być chronione, aby dostęp do nich z zewnątrz był zaszyfrowany. Dlatego konieczne jest stosowanie haseł w ramach systemu informatycznego, które zapobiegają dostaniu się istotnych danych w niepowołane ręce. Jeśli chodzi o działania i transakcje wykonywane online, ważne jest, by zastosowany został protokół zaufany, który dla sklepów internetowych i ochrony danych osobowych jest wymagany przepisami prawa. Awarie systemu występują przy próbie kradzieży danych, a takim działaniom należy zapobiegać poprzez stosowanie właściwych zabezpieczeń. Z pewnością we wdrożeniu protokołu zaufanego i przeniesieniu do niego sklepu pomoże firma informatyczna w ramach outsourcingu IT. Warto wiedzieć, że strony bez protokołu zaufanego nie są premiowane w wyszukiwarce Google. Dlatego przejście na połączenie szyfrowane jest korzystne z punktu widzenia pozycjonowania strony oraz oczywiście w przypadku próby wykradzenia danych. Konieczne jest wdrożenie połączenia szyfrowanego dla wszystkich podstron, a także przekierowania z http na https przy ładowaniu strony internetowej.

Aktualizacje systemu pozwalające na jego ciągłe działanie

Bardzo ważne są aktualizacje systemu. Nawet najlepszy system jeśli nie jest poddawany stałej konserwacji i wdrażaniu potrzebnych rozszerzeń prędzej czy później ulegnie awarii, która będzie wymagała znacznie większego nakładu pracy. Aby nie spowodować sparaliżowania działania firmy konieczne jest nie ignorowanie pojawiających się alertów o konieczności naprawy błędów systemowych czy wdrożeniu rozszerzeń, a na pewno skonsultowanie ich z firmą, bądź oddelegowaną osobą zajmującą się outsourcingiem IT.

Archiwizacja danych i tworzenie kopii zapasowych

bezpieczeństwo sieci firmowejKiedy już nastąpi awaria to „mleko się rozlało”. Pozostaje jedynie posprzątanie i uratowanie tego, co się da. Szybkie przywrócenie systemu i potrzebnych danych ułatwia ich bieżąca archiwizacja i tworzenie kopii zapasowych. Warto korzystać zarówno z dysków przenośnych w przypadku ważnych danych, jak i wirtualnych, jednak nie tych publicznych, a posiadających certyfikat „Privacy Shield”. Dzięki temu w chmurze prywatnej można przechowywać również dane wrażliwe. Zatem archiwizacja nie tyle zapobiega awarii, co jej długofalowym skutkom, a więc paraliżowi w działaniu przedsiębiorstwa.

Systemy antywirusowe są niezwykle istotne

Żaden system nie powinien być użytkowany bez odpowiednich zabezpieczeń przed atakami z zewnątrz. Systemy antywirusowe zapobiegają zainfekowaniu systemu przez złośliwe oprogramowania, a także wirusy i trojany. System, który został zaatakowany albo całkowicie przestaje działać, albo zostaje zainfekowany w części. Dlatego oprogramowania wychwytujące wszelkie zagrożenia są niezwykle istotne z punktu widzenia wystąpienia możliwych awarii. Oczywiście systemy antywirusowe mogą być personalizowane na potrzeby określonej firmy. Warto w tej kwestii poradzić się firmy zajmującej się outsourcingiem IT.

Zapobieganie awariom systemu informatycznego w firmie może uchronić przed znacznymi stratami finansowymi. Dzięki wdrożeniu odpowiednich działań nie ucierpi również wizerunek firmy.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij