Oszustwo internetowe, czyli jak oszuści wykorzystują internet

Oszustwo internetowe, czyli jak oszuści wykorzystują internet?

Nowe technologie przynoszą nam wiele korzyści, niestety razem z nimi idą w parze coraz to nowsze zagrożenia. Niestety, ale wraz z pojawieniem się internetu, zaczął rozwijać się nowy rodzaj oszustw, który bazuje na działaniu w sieci. Jak najczęściej do tego dochodzi? Na co uważać? Co robić, gdy padnie się ofiarą internetowego oszusta?

Oszustwo w internecie – kiedy zgłaszać?

Jeszcze jakiś czas temu, gdy internet nadal był w miarę nowym medium komunikacji i pojawiały się pierwsze nadużycia, problem był naprawdę niemały. Nowe technologie przyniosły nowe zagrożenia, do których początkowo nikt nie był jeszcze przygotowany i choć z czasem zaczęło się to zmieniać, a obecne techniki pozwalają na większą wykrywalność przestępstw komputerowych, nadal stanowi to duże wyzwanie dla organów ścigania. Każdy może znaleźć się w takiej sytuacji i należy pamiętać o tym, że oszustwo internetowe, na wyższą kwotę, trzeba zgłaszać, ale nawet te dotyczące niskich strat mogą stanowić ważną informację. Choć z wykrywalnością bywa różnie, to obowiązkiem policji i prokuratury jest zbadanie sprawy, nawet jeżeli szansa na odzyskanie pieniędzy nie jest duża. Niezależnie od tego, co i ile się straciło — zawsze trzeba o tym powiadamiać.

Jakie oszustwa internetowe można najczęściej spotkać?

W dzisiejszych czasach oszustów nie brakuje, także w sieci. Choć technologia idzie do przodu, a także zwiększa się coraz bardziej poziom bezpieczeństwa oraz świadomość społeczna odnośnie zagrożeń, nie da się ich całkowicie wyeliminować. Poza tym – jak wiadomo, oszuści bywają bardzo pomysłowi i gdy pojawia się kolejne nowe zabezpieczenie, są w stanie je sprytnie ominąć, dostosowując się do zmian i szukając luk, a także naiwnych ludzi. Najczęściej spotykanymi przestępstwami w internecie są te dotyczące wyłudzeń pieniędzy, kradzieży danych osobowych i ich wykorzystywania, sprzedaży nieistniejących towarów, czy nawet oszustw na wsparcie i pomoc np. przy usuwaniu wirusów z komputera albo uderzając w tony katastroficzne i chcąc uzyskać pieniądze na cele charytatywne. Często dochodzi też do wymuszeń pod przymusem, na przykład grożąc ujawnieniem pewnych danych czy innych informacji, które byłyby niewygodne dla osoby poszkodowanej.

Czym jest phishing i jak działa?

Phishing to jeden z popularniejszych sposobów na wyłudzanie danych, stosowany przez oszustów w sieci. Wprowadza się w błąd ofiarę, poprzez użycie standardowych programów komputerowych, które wymuszają (często w sposób nieświadomy) ujawnienie danych wrażliwych, jak numer konta bankowego, hasła, numery pin, dane osobowe itd. W ten sposób przestępca uzyskuje do nich dostęp i może w ten sposób zrobić praktycznie wszystko – wziąć kredyt na cudze nazwisko czy nawet przelać bezpośrednio z konta pieniądze na inne konto. Należy więc bardzo uważać, na jakie strony się wchodzi i w co klika. Nierzadko oszuści wysyłają maile czy SMS-y, w których powiadamiają o konieczności zalogowania się czy podania konkretnych informacji lub otrzymuje się wiadomości o dopłacie na przesyłki.

Wyłudzanie pieniędzy przez fikcyjną pomoc

Każdy z nas pewnie słyszał o metodzie na wnuczka czy na policjanta, albo oszustwa i kradzieże bazujące na naiwności osób, które chcą po prostu pomóc, kierując się empatią. Obecnie na dużą skalę można spotkać się z tym w sieci, na przykład przez organizowanie fikcyjnych zbiórek charytatywnych czy kontaktowanie się z ofiarami i proszenie ich o pomoc, ponieważ uległo się wypadkowi czy doświadczyło się nieszczęśliwego zdarzenia. Nierzadko oprócz utraty pieniędzy, które dobrowolnie się przelewa, dochodzi jednocześnie do wyłudzenia danych osobowych, co może nieść za sobą dodatkowe przykre konsekwencje.

Oszustwa na atrakcyjne oferty pracy

Szukając pracy w internecie, niestety także można natknąć się na oszustów i wcale nie chodzi o to, że dany pracodawca może nam zaproponować głodową pensję czy fatalne warunki. Na licznych serwisach ogłoszeniowych, obok faktycznych ofert, może znaleźć się co najmniej kilka takich fikcyjnych, których jedyną funkcją jest wyłudzenie danych osobowych. Osoba zainteresowana wysyła swoje CV wraz z innymi informacjami, co może doprowadzić do późniejszych kłopotów. Nierzadko idzie to dalej – przechodzi się rekrutację i ma się zgłosić do pracy, np. za granicą, co wymusza zakup biletów, zrobienie przelewów itp.

Podobnie działają zresztą fałszywe oferty kupna i sprzedaży, kiedy oszuści proponują atrakcyjny towar, wcale go nie posiadając. Osoby zainteresowane dokonują zakupu, nierzadko korzystając z „zaufanych” stron transakcyjnych. Sprzedawcy potwierdzają przelew i znikają. Towaru nie ma, pieniędzy też.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij