Jak dbać o swoje bezpieczeństwo w internecie Prywatność na Facebooku, Instagramie...

Jak dbać o swoje bezpieczeństwo w internecie? Prywatność na Facebooku, Instagramie…

Internet to medium, z którego korzysta każdy z nas i nie trzeba nikogo przekonywać, że to jeden z najważniejszych wynalazków XX wieku. Niesie ze sobą wiele korzyści, ale niewłaściwie użytkowany może stanowić także duże zagrożenie. Każdy korzystający z sieci powinien wiedzieć, w jaki sposób zadbać o swoje bezpieczeństwo i prywatność.

Dlaczego powinno się zadbać o bezpieczeństwo w internecie?

Głównym założeniem powstania internetu, miał być łatwiejszy dostęp do informacji. Poniekąd się to udało, a obecnie praktycznie każdy z nas korzysta z sieci i nie wyobraża sobie tego, by miało jej nie być. Dzięki niej można w łatwy i szybki sposób skontaktować się z innymi, sprawdzić informacje, czy dokonać zakupów. Nowa technologia szybko się rozpowszechniła, a wraz z nią pojawiły się też nowe zagrożenia. Przestępstwa komputerowe stały się istną plagą i każdy może paść ich ofiarą. Dlatego tak ważne jest, by zadbać o swoje bezpieczeństwo oraz prywatność i nie kusić losu, ułatwiając innym dostęp do informacji, których nie chcielibyśmy rozpowszechniać.

Jak zadbać o prywatność?

Wraz z internetem pojawiły się serwisy społecznościowe, których zadaniem było ułatwienie w komunikacji pomiędzy ludźmi. Mają sporo zalet, ale i równie wiele wad, a jedną z nich jest praktyczny brak prywatności oraz chęć chwalenia się innym. Trzeba uważać, co wstawia się na takie serwisy i komu udostępnia posty – w ustawieniach można wszystko odpowiednio dostosować, ale nie każdy z tego korzysta. Coraz więcej ludzi decyduje się też na całkowitą rezygnację z serwisów społecznościowych, uznając je za stratę czasu. Sposoby na to, jak usunąć konto na Facebooku i Instagramie wskazuje https://poradnikowy.net i trzeba przyznać, że staje się to coraz popularniejsze rozwiązanie.

Korzystanie z serwisów społecznościowych będzie bezpieczne tylko wówczas, gdy dokładnie selekcjonuje się podawane informacje. Należy pamiętać, że nigdy nie wiadomo, kto i jak będzie chciał z nich skorzystać, prawda? Prosty przykład: informacja o najnowszym kupionym sprzęcie i tym, że jest się na zagranicznych wakacjach, może być zaproszeniem dla złodzieja, który będzie miał pewność, że w domu nie zastanie nikogo. Lepiej nie ryzykować!

Co zrobić, by dostęp do internetu był bezpieczny?

Aby móc bezpiecznie korzystać z internetu na urządzeniach takich jak komputer, laptop, tablet czy komórka, warto pilnować, by oprogramowanie zawsze było aktualne. Należy też zainstalować dobry antywirus, który często ma też dodatkową opcję ochrony sieci, a także zabezpieczyć dostęp do swojego Wi-Fi i systemu mocnym hasłem, nie udostępniając ich nikomu. Co ważne, nigdy nie wolno używać tego samego hasła do wszystkich stron i za każdym razem generować inne oraz często je zmieniać. Warto też zrezygnować z ich automatycznego zapamiętywania, zwłaszcza do stron i kont o dużym znaczeniu (np. konto bankowe). Zachowanie bezpieczeństwa wcale nie jest takie trudne, jak mogłoby się wydawać.

Jak bezpiecznie poruszać się po internecie?

Niewłaściwe korzystanie z internetu może zakończyć się dla nas źle, jeżeli nie będzie się przestrzegać podstawowych zasad bezpieczeństwa. Po pierwsze zawsze należy uważać na to, jakie zdjęcia, posty i informacje zamieszcza się w sieci, pamiętając o tym, że z internetu nic nigdy nie ginie i ich usunięcie, wcale nie równa się całkowitemu wymazaniu. Nigdy nie powinno się też udostępniać swoich danych na niezabezpieczonych witrynach. Korzystając ze stron internetowych, zwłaszcza wymagających logowania, ważne jest, by posiadały one zabezpieczenie SSL. Nigdy nie klikaj w nieznane linki od nieznanych ci nadawców oraz nie pobieraj plików z podejrzanych źródeł, a odbierając maile, zwróć uwagę na adresata. Należy też uważać na to, z kim kontaktujemy się przez internet. Osoba będąca po drugiej stronie łącza niekoniecznie musi być tym, za kogo się podaje. Oszustów nie brakuje, zarówno w świecie realnym, jak i wirtualnym.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij