Stosowanie przepisów bhp w pracy

Stosowanie przepisów bhp w pracy

W pracy muszą obowiązywać odpowiednie przepisy. Dzięki nim udaje się dbać o bezpieczeństwo pracowników. Gdyby pracodawca nie zadbał o zapewnienie zespołowi właściwych warunków do pracy, to później mógłby za to odpowiadać. Dlaczego? Mogłoby dojść do pewnego wypadku w pracy, w którym to pracownik mógłby uszkodzić swoje zdrowie bądź nawet stracić życie. Obowiązkiem pracodawcy jest wtedy wypłacić wysokie odszkodowanie, które będzie zadośćuczynieniem za doznane szkody. Na pewno żaden przedsiębiorca nie chciałby spotkać się z taką sytuacją w swojej firmie. A jest to możliwe, gdy za każdym razem starać się przeprowadzać konkretne szkolenia bhp.

Najlepiej, gdy jeszcze do ich organizowania zatrudnia się wyszkolonych specjalistów w tym zakresie. To firmy od usług bhp, którzy w swoim zespole posiadają wyszkolonych instruktorów. Oni są w stanie przygotować szkolenie bhp dostosowane do danej firmy, zakładu pracy i poszczególnych stanowisk pracy.

Ile przepisów bhp należy przestrzegać?

ile przepisów bhp stosować w miejscu pracy?

Gdyby skupić się na ich ilości, to moglibyśmy się przerazić. Natomiast o wiele lepiej będzie zrozumieć sens takich przepisów bhp. Oznaczają one, że pod różnymi względami mamy być ostrożni w pracy. I jeśli już o to staramy się za każdym razem zadbać, to automatycznie zmniejszamy prawdopodobieństwo wystąpienia wypadku o 75 procent. To już naprawdę dużo.

Warto jeszcze wspomnieć o momentach, gdy zatrudniamy nowych pracowników. Oni nie do końca wiedzą, jak powinni zachować się w danym miejscu pracy. Nie są im znane również zagrożenia, które mogłyby się tam pojawić. My więc powinniśmy ich w tym zakresie przeszkolić.

Jakie wypadki w pracy?

jakie wypadki w pracy?

Do wypadków w miejscu pracy dochodzi w naszym kraju bardzo często. Na przykład zdarza się, że magazynier źle prowadząc wózek widłowy przyczynia się do zniszczenia całego magazynu bądź śmierci pewnych pracowników. Innym razem do przepisów bhp nie stosują się pracownicy budowlani. Spadają z rusztowań, co później ma negatywne przełożenie na ich zdrowie.

Występują także wypadki w biurowcach. Tutaj pracownicy w nieodpowiedzialny sposób korzystają z urządzeń elektronicznych. Czasami dochodzi do popieszczenia prądem, który jest w stanie zatrzymać pracę serca. Zapewne jest wiele pomysłów na uniknięcie takich wypadków w miejscu pracy. I my moglibyśmy sobie z tym świetnie poradzić. Ale należy zawczasu myśleć, jak i przewidywać pewne konsekwencje swojego zachowania. Tylko to może sprawić, że zadbamy o zdrowie swoje i zarazem innych.

Zdarza się, że w każdym miejscu pracy znajduje się instrukcja bhp. I pozytywnie, jeśli wszyscy zatrudnieni pracownicy są z nią dokładnie zapoznani. Już na jej podstawie udaje się dowiedzieć, jak powinno się zachować w przypadku różnych zagrożeń. A zarazem co uczynić, aby to ryzyko wypadków było jak najniższe.

Jak poprawiać bhp w pracy?

jak poprawiać bhp w miejscu pracy?

Co pewien czas pracodawca powinien dokładnie zdecydować się na audyt miejsca pracy. Polega on na tym, że specjaliści bhp wybierają się do danej firmy, a następnie dokładnie oceniają, jakie zagrożenia w niej występują i jak można minimalizować ryzyko zawodowe. Gdy już takie informacje otrzymujemy, to łatwiej jest nam wprowadzić kolejne ulepszenia. Wymaga to poniesienia pewnych kosztów, czasami stałych, ale mimo wszystko decydujemy się na taki krok. Dzięki temu nasza firma znana jest również z zapewniania wszystkim pracownikom bezpiecznych warunków pracy.

Nie ma wtedy trudności z rozwojem działalności gospodarczej, w której to potrzebujemy kolejnych pracowników. Ich wyszukanie nie stanowi dla nas większego problemu. W tym kierunku wykorzystujemy również gotowe serwisy ogłoszeniowe. W nich już po 5 minutach udaje się nam przygotować proste bądź rozbudowane ogłoszenie o pracę na konkretne stanowisko pracy. Dzięki temu po pewnym czasie, nawet kilku godzinach od publikacji, otrzymujemy cenne odpowiedzi o zainteresowaniu. My chcemy wtedy dokonać pewnej selekcji wszystkich rekruterów. I wybrać tych, którzy szczególnie mogliby nadawać się do naszej firmy. Wymagalibyśmy jednak od każdego z nich całkowitego dostosowania się do obowiązujących przepisów bhp. Musieliby w tym kierunku nawet podpisać odpowiednie oświadczenia.

1 comment

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij