Plik XML – co to jest ?

Oprogramowania internetowe oraz desktopowe na komputery osobiste są popularne ze względu na ich użyteczność w różnych branżach. Mianowicie systemy informatyczne wdrażane w firmach, przedsiębiorstwach mają charakter programów przetwarzających informacje cyfrowe, które w odpowiedni sposób są katalogowane w bazie danych.

Procesy, które zachodzą podczas przetwarzania danych informatycznych z reguły odbywają się w czasie rzeczywistym. Pozwala to na szybkie przesyłanie oraz synchronizację informacji.

Oprogramowania komputerowe 

Przydatność systemów komputerowych ma szerokie zastosowanie. Tego rodzaju narzędzia mogą być wykorzystywane w branżach handlowych, księgowych, logistycznych i nie tylko. Aby dane były przetwarzane muszą posiadać odpowiednie formaty cyfrowe. Aplikacje zawierają narzędzia pozwalające eksportować oraz importować wiele informacji.

Plik XML

Pliki XML są zapisane w specjalnym formacje danych zwanym Extensible Markup Language. Format ten ma zastosowanie w wielu różnych aplikacjach, programach. Jego wewnętrzna struktura składa się z elementów do definiowania obiektów oraz atrybutów. XML jest podobnym formatem do HTML.

Jednak zawiera dodatkowo niestandardowe znaczniki danych. Informacje XML najczęściej są wykorzystywane do przechowywania, przetwarzana i przesyłania danych w Internecie. Dane te z reguły pochodzą z wielu programów. Ich odczyt może być edytowany z użyciem specjalnych edytorów tekstu.

Format XML posiada także znaczniki ważności danych dokumentu oraz czasu. Są to istotne parametry wykorzystywane na przykład w wielu jednostkach przetwarzania dokumentów księgowych. Dane tego rodzaju są zaszyfrowane i możliwe do odczytania po spełnieniu specjalnych kryteriów z użyciem odpowiednich oprogramowań oraz kart elektronicznych odczytywanych z czytników.

Zastosowanie pliku XML

Plik XML jest bardzo prosty oraz elastyczny. Świetnie sprawdza się w wielu systemach do eksportowania oraz importowania informacji, struktury danych na przykład w programach księgowo-handlowych, gdzie istnieje możliwość zapisywania oraz odczytywania danych do systemu.

Mogą w nim być zapisane struktury magazynów handlowych, oraz wielu dokumentów księgowych wymagających podpisów cyfrowych. Plik XML z podpisem cyfrowym jest przekazywany siecią informatyczną do poszczególnych jednostek wymagających używania tego rodzaju formatów.

Dane XML są bardzo przydatne w sklepach internetowych, podczas automatyzacji wielu procesów sprzedażowych i kontroli związanych z ofertami produktów. Format ten daje możliwość synchronizacji informacji między danym sklepem a hurtowniami itp. XML może też posiadać szczegółową ofertę danego przedsiębiorstwa.

Pliki XML oraz ich wewnętrzne dane są codziennie aktualizowane. W strukturze mogą być zaszyte takie informacje jak:

  • Nazwa produktu
  • Opis produktu
  • Cena produktu
  • Zdjęcia towarów
  • Dostępność danego towaru

Integracje dla pliku XML

Plik XML jest używany w wielu narzędziach pracy. Istnieją systemy, które wykorzystują ten format danych do zarządzania oraz przetwarzania informacji. Są to na przykład aplikacje typu Subiekt, Comarch Optima, Shoper itp. Oprogramowania te pozwalają na pracę z plikami księgowymi, handlowym.

Na stronie  sellintegro.pl możemy zapoznać się z usługami integracyjnymi dla tych właśnie systemów. Zastosowane w pakiecie integracyjnym funkcjonalności umożliwiają na przykład przesyłanie informacji o stanie magazynów z programu Subiekt GT do pliku XML z wykorzystaniem serwera FTP, aktualizowanie magazynów z pliku XML do aplikacji Shoper, przesyłanie cen z Comarch XL do formatu XML z wykorzystaniem serwera FTP, przesyłanie wielu dokumentów z systemu Subiekt nexo PRO do formatu XML.

Integracje pozwalają zachować odpowiedni przepływ danych pomiędzy oprogramowaniami oraz wieloma jednostkami poprzez wykorzystanie infrastruktury informatycznej, a także chmury online.

Podsumowanie

Plik XML pozwala na definiowanie, przetwarzanie oraz przesyłanie dokumentów elektronicznych w specjalnie zdefiniowanej składni kodowania. Znaczniki kodu określają budowę danego dokumentu oraz czas jego przechowywania czy też transportu informacji.

Format XML jest stosowany w wielu programach magazynowych, księgowych, rozliczeniowych i nie tylko. Warto poznać integracje stworzone dla tego rodzaju systemów, ułatwiające prace z plikami XML.

Ceny podstawowych pakietów integracyjnych wahają się w granicach od 50 do około 100 złotych miesięcznie.

 

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij