Jak układać podłogę winylową? Porady profesjonalisty

O tym jak wysokiej jakości jest podłoga winylowa nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Warto także zwrócić uwagę na szeroki wybór różnych rodzajów, które mogą świetnie imitować nawet drewno.

Istotne znaczenie ma fakt, że ułożenie paneli lvt jest bardzo proste. W dzisiejszym poradniku przedstawimy, w jaki sposób układać panele winylowe.

Montaż niejedno ma imię

Decydując się na remont zazwyczaj mamy ograniczone środki. Wiadomo, że pewnych prac nie możemy wykonać samodzielnie, gdyż efekt mógłby nie być zadowalający, a wręcz przerażający.

Na szczęście można zaoszczędzić wybierając panele winylowe, gdyż ich ułożenie jest banalnie proste i tak naprawdę nie wymaga specjalistycznej wiedzy, a co najważniejsze taki montaż możemy wykonać samodzielnie.

Nie trzeba nawet być fachowcem czy posiadać specjalistycznego sprzętu, wystarczy zaangażowanie i odrobina precyzji.  Możemy zdecydować się na montaż pływający, bądź też  metodę klasyczną. W przypadku tej drugiej będziemy wykorzystywać klej.

Szybko, łatwo i przyjemnie

Panele winylowe wyróżniają się najwyższą jakością, zatem i montaż jest banalnie prosty. Układanie podłogi winylowej można określić słowami: szybko, łatwo i przyjemnie. Tak naprawdę będziemy tylko potrzebować młotka gumowego, zatem do dzieła!

Na samym początku należy znaleźć odpowiedni podkład. Tak naprawdę pełni on kluczową rolę, gdyż powierzchnia musi być równa i gładka.

Należy zatem usunąć wszelkie nierówności za pomocą masy cementowej lub plastycznej masy szpachlowej. Następnie należy nałożyć folię, zapewniającą dodatkową ochronę przeciwwilgociową.

Tutaj trzeba pamiętać, aby sprawdzić wilgotność podłoża, gdyż w przypadku wysokiej wilgotności konieczne jest wykonanie dodatkowej warstwy izolacji.

Zatem teraz możemy już przejść do realnej pracy. Montaż zawsze rozpoczynamy w rogu, ustawiając pierwszy panel winylowy, tak aby wpust znajdował się w kierunku drzwi. Między czołem deski, a ścianą należy zastosować odstęp.

Następnie dociskamy pióro do wpustu i łączymy ze sobą panele winylowe. Teraz możemy przejść do kolejnego rzędu.  W tym przypadku pracę rozpoczynamy od miejsca, w którym ukończyliśmy pracę w poprzednim rzędzie.  Warto także pamiętać aby układać podłogi winylowe biorąc pod uwagę kąt padania światła słonecznego.

Na samym końcu trzeba też pamiętać, aby ostatni rząd paneli nie był zbyt wąski. W razie konieczności zawsze można dociąć panele. Nie trzeba też obawiać się uszkodzenia, gdyż jest to materiał niezwykle odporny.

A może klasyka?

Dla zwolenników klasyki polecana jest metoda montażu paneli winylowych na klej. Wersja Dryback również jest często stosowana. Zatem na samym początku należy wyszpachlować fugę. Musi ona być bardzo równa, aby nie tworzyły się wypukłości.

Należy nałożyć bardzo cienką warstwę kleju na podłodze i dopiero jak klej zacznie się wiązać, zazwyczaj trwa to od kilku do kilkudziesięciu minut, można rozpocząć pracę właściwą.

Zatem również w tym przypadku należy zacząć montaż paneli od ściany i ułożyć kilka rzędów paneli. Wszelkie nierówności można zniwelować przy pomocy młotka gumowego. Po zakończeniu tej czynności możemy nakładać klej na następnym odcinku i tak aż do wykonania całej pracy.

Tutaj warto pamiętać o jednej bardzo istotnej kwestii, mianowicie nie należy użytkować w żaden sposób świeżo położonej podłogi winylowej przez 24 godziny, gdyż klej może się zapaść i powstaną widoczne nierówności.

A może połączenie?

Winylowe panele można również montować łącząc dwie poprzednie metody. Otóż taka swego rodzaju hybryda to po prostu mata montażowa, która posiada warstwę samoprzylepną. Dzięki temu nie trzeba czekać aż klej wyschnie i można naprawdę w krótkim czasie ułożyć całą podłogę winylową.

Mata samoprzylepna niweluje nierówności podłoża czy też zapobiega powstaniu drobnych pęcherzyków powietrza. Istotne znaczenie ma również fakt, że zaraz po zamontowaniu takiej podłogi można po niej chodzić bez obaw o uszkodzenie.

Zatem montaż podłogi winylowej nie jest wcale skomplikowany. Wystarczy tylko skorzystać z naszego poradnika, a efekty mogą być naprawdę imponujące. Panele winylowe są świetnym wyborem do każdego pomieszczenia.

Są odporne na wilgoć, a także uszkodzenia mechaniczne. Zatem jeżeli zastanawiasz się, jaką podłogę wybrać, to bez wątpienia zdecyduj się na panele lvt, gdyż nawet z montażem poradzisz sobie sam i nie będziesz musiał szukać ekipy remontowej.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij