Jak system traceability wspiera przemysł spożywczy?

Przed współczesnymi przedsiębiorstwami stoi wiele wyzwań – zawirowania gospodarcze, rosnące wymagania konsumentów czy większa konkurencyjność to tylko niektóre z nich. Cyfryzacja i automatyzacja procesów produkcji lub dostaw mogą wyeliminować nieplanowane postoje i poprawić wydajność fabryki. Jednym z takich rozwiązań jest system traceability, sprawdź na czym polega i jak się sprawdza w przemyśle spożywczym.

Czym jest system tracebility?

System traceability (z ang. trace – śledzić) to rozwiązania i narzędzia, które pozwalają na śledzenie zarówno komponentów produktu (surowców, z których powstaje czy opakowania), jak i samego towaru na poszczególnych etapach całego procesu logistycznego, czyli podczas:

  • wytwarzania,
  • składowania,
  • dystrybucji,
  • dostawy do sklepu/klienta indywidualnego.

System tracebility umożliwia nie tylko kontrolę jakości na każdym etapie łańcucha dostaw, ale również szybkie wycofanie danego produktu czy całej partii towarów (ang. recall). Warto podkreślić, że w przemyśle spożywczym, medycznym oraz chemicznym monitorowanie produktów jest wymagane określonymi przepisami prawa. Nowoczesny, cyfrowy system tracebility umożliwia kontrolowanie wszystkich procesów, jakim poddawane są towary.

System tracebility a automatyzacja przemysłu spożywczego

Firma Balluff to pionierzy w automatyce przemysłowej i wdrażania nowoczesnych rozwiązań dla przemysłu automotive, branży farmaceutycznej oraz spożywczej. Do specjalistów zgłosiła się spółdzielnia mleczarska – zakład SM Gostyń z prośbą o zautomatyzowanie całego procesu produkcji i dostaw nabiału.

Jednym z głównych problemów było ustalenie optymalnych tras przewozowych, szybkie przekazywanie ich kierowcom, a także możliwość śledzenia bieżącego położenia mlekowozów. Specjaliści wykorzystali potencjał wdrożonego systemu RFID do śledzenia.

Dzięki systemowi tracebility po ukończeniu mycia pośredniego do samochodu trafia informacja o nowej trasie, którą kierowca może odczytać z głównego panelu umieszczonego w kabinie samochodu. Ponadto, wszystkie informacje o trasach są zapisywane i przechowywane, co pozwala na lepsze zarządzanie nimi w przyszłości i sprawne wprowadzanie zmian.

Postaw na nowoczesne narzędzia systemu traceability od Balluff

Chciałbyś dowiedzieć się więcej na temat rozwiązań, które specjaliści Balluff zaproponowali spółdzielni SM Gostyń? A może pragniesz wprowadzić nowoczesne rozwiązania do Twojego zakładu? Warto podkreślić, że współczesne rozwiązania cyfrowe sprawdzą się w wielu branżach, nie tylko spożywczej, a narzędzia są gotowe do wdrożenia zarówno z najnowszymi, jak i starszymi maszynami, co sprawia, że można je zastosować w każdej fabryce. Wejdź na stronę innovatingautomation.pl i zapoznaj się ze szczegółami dotyczącymi zaawansowanych technologicznie narzędzi, w tym systemu traceabillity.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij