Jak Kubernetes i kontenery zmieniają świat IT?

Programiści odeszli od systemów monolitycznych na rzecz mikroserwisów i konteneryzacji, ponieważ dało im to większą elastyczność i skalowalność. Prawdziwy przełom przyniósł jednak Kubernetes, który pozwolił na automatyzację zarządzania aplikacjami. Wyjaśniamy, co zdecydowało o popularności tych rozwiązań i dlaczego warto z nich korzystać.

Od monolitu do kontenerów

W ostatnich latach obserwujemy trend, jakim jest odchodzenie od systemów monolitycznych na rzecz mikroserwisów i konteneryzacji. Mikroserwisy (inaczej mikrousługi) to taki rodzaj architektury oprogramowania, który umożliwia programistom tworzenie i wdrażanie aplikacji jako zestawu małych, niezależnych usług.

Mikrousługi są zwykle wdrażane w kontenerach. Skojarzenia z branżą spedycyjną są jak najbardziej właściwe. W latach 60. duńska firma żeglugowa Maersk Line zaczęła używać standardowych kontenerów do wysyłania towarów. Ta zmiana pomogła zwiększyć wydajność i obniżyć koszty zarówno dla nadawców, jak i klientów.

Podobnie w świecie IT kontenery ułatwiły przenoszenie aplikacji między różnymi środowiskami. Kontenery pozwalają na spakowanie kodu, bibliotek i niezbędnych narzędzi do jednego pakietu, który można następnie uruchomić na dowolnej kompatybilnej maszynie bez potrzeby instalacji lub konfiguracji. Dzięki temu ta sama mikrousługa może być uruchamiana na różnych maszynach bez martwienia się o problemy ze zgodnością.

Od kontenerów do Kubernetes

Jednak gdy system jest złożony, zarządzanie wieloma kontenerami może przysparzać problemów. W tym celu powstał Kubernetes (w skrócie K8s), czyli system do orkiestracji, który automatyzuje wdrażanie, skalowanie, replikację i zarządzanie skonteneryzowanymi aplikacjami.

Kubernetes został zaprojektowany przez Google i przekazany Fundacji Cloud Native Computing Foundation w 2014 roku. Jest obecnie najpopularniejszym rozwiązaniem tego typu, korzystają z niego firmy na całym świecie, jak np. Netflix i Uber.

Jak działa Kubernetes? Pozwala grupować fizyczne lub wirtualne maszyny (węzły), tworząc spójne środowisko do uruchamiania aplikacji (tzw. klaster). Klastry Kubernetes mogą składać się z wielu węzłów i mogą być wdrażane lokalnie, w chmurze lub w środowiskach hybrydowych. Kubernetes odpowiada za planowanie i uruchamianie kontenerów w węzłach w klastrze oraz upewnianie się, że kontenery działają poprawnie.

Dlaczego warto korzystać z Kubernetesa?

Programiści chętnie korzystają z Kubernetesa, ponieważ platforma zapewnia im:

  • skalowalność – Kubernetes ułatwia zarządzanie i skalowanie aplikacji, co oznacza, że firmy mogą szybko reagować na potrzeby klientów uruchamiając aplikacje na dowolnej liczbie serwerów i obsłużyć rosnące obciążenie.
  • niezawodność – dzięki platformie aplikacje mogą być uruchamiane w różnych środowiskach, bez obaw o kompatybilność lub problemy z infrastrukturą.
  • opłacalność – dzięki K8s możliwe jest uruchamianie aplikacji na różnych maszynach bez konieczności płacenia za dodatkowe zasoby.

Od czego zacząć?

Korzystanie z Kubernetes nie jest trudne, ale wymaga odpowiednich umiejętność i zrozumienia technologii konteneryzacji. Dlatego warto skorzystać z zarządzanej usługi (Managed Kubernetes), która znacznie ułatwia wdrażanie i zarządzanie aplikacjami. Takie zarządzane usługi udostępniają najwięksi operatorzy chmurowi, w tym polski dostawca chmury Oktawave.

Dzięki Managed Kubernetes nie trzeba tworzyć osobnego zespołu do zarządzania infrastrukturą, ponieważ to na dostawcy spoczywa obowiązek zapewnienia nieprzerwanego i właściwego działania platformy. Co więcej, Oktawave zapewnia wsparcie specjalistów w języku polskim, którzy nie tylko zadbają o konfigurację klastra i wdrożenie aplikacji (on-premises lub w dowolnej chmurze), ale też jego monitoring i bezpieczeństwo. Dzięki doświadczeniu i najlepszym praktykom, zespół może pomóc zoptymalizować wydajność klastra, zapewniając, że aplikacje działają z najwyższą wydajnością.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij